Nasza MisjaHistoriaStatutZarządPrezesiWybitni CzłonkowieZłota OdznakaKontakt
CERN - 28.03.2008
Opłatek 2011
Rok 90-cio lecia SITPF
Jubileusz 90-cio lecia
AktualnościProgramFlaszeLinkiOferty Pracy
Bienvenue sur mon site !
Konferencja "Jan Czochralski, Père des Technologies Modernes : Matériaux et Technologies d’Aujourd’hui et de Demain"
Le 23 Mai 2014 au Centre Scientifique de l’Académie Polonaise des Sciences
74, rue Lauriston – Paris 75016
Programme de la Conférence

14h : introduction par Lucien Sobkowiak - AITPF et Zbigniew Kuznicki – APS

14h10 - 15h00 : Jan Czochralski – Chercheur et inventeur des technologies modernes (Paul Tomaszewski – Académie Polonaise des Sciences à Wroclaw, Pologne)

15h00 - 16h00 : Matériaux et Technologies d’Aujourd’hui et de Demain (Prof. André Jelenski - Institut de Technologies des Matériaux Electroniquesà Varsovie, Pologne)

16h00 - 17h00 : Coopération Universitaire et Scientifique Alsace - Pologne après latransformation politique sur les bords de la Vistule: reconnaissance de Jan Czochralski (Prof. Zbigniew T. Kuznicki – Académie Polonaise des Sciences à Paris)

17h00 - 17h30 : Questions de la salle

17h30 – 19h00 : Table ronde avec les participants français et les 3 intervenants précités.

Conclusion : Lucien Sobkowiak et Zbigniew Kuznicki

19h00 – 19h30 :Concert de piano

19h30 : Cocktail


Konferencja "ROUTE DE L’ACIER ET DES HOMMES"
Le Président de l'AITPF et le Directeur du Centre Scientifique de l'Académie Polonaise des Sciences à Paris

ont l'honneur d'inviter
le vendredi 28 Mars 2014 à 19h30
à une conférence en langue française de
Joseph PIETRYKA
intitulée :

"ROUTE DE L’ACIER ET DES HOMMES"

au Centre Scientifique de l'Académie Polonaise des Sciences à Paris, 74 rue Lauriston à Paris.

Entrée libre. La conférence sera suivie d'un verre d'amitié.


Konferencja "Marie Curie et les femmes de son laboratoire"
Le Président de l'AITPF et le Directeur du Centre Scientifique de l'Académie Polonaise des Sciences à Paris

ont l'honneur d'inviter

le vendredi 28 Février 2014 à 19h30

à une conférence en langue française de

Dr Natalie Pigeard-Micault

intitulée :

"Marie Curie et les femmes de son laboratoire"

au Centre Scientifique de l'Académie Polonaise des Sciences à Paris, 74 rue Lauriston à Paris.

Natalie Pigeard-Micault est docteur en histoire des sciences et ingénieur au CNRS, responsable des ressources historiques du musée Curie. Elle a axé ses recherches sur l'histoire des femmes en médecine et en sciences. Son livre "Les femmes du laboratoire de Marie Curie" a paru aux éditions Gyphe en 2013.

Entrée libre. La conférence sera suivie d'un verre d'amitié.
Konferencja „ŻYCIE WULKANÓW - DWIE STRONY MEDALU”


Prezes SITPF i Dyrektor Stacji Naukowej Polskiej Akademii Nauk w Paryżu
mają zaszczyt zaprosić na konferencję w języku polskim Członka SITPF
Dr inż. Jana SUSKIEGO
„ŻYCIE WULKANÓW - DWIE STRONY MEDALU”
piątek 31 stycznia 2014 o godz. 19h30


Stacja Naukowa Polskiej Akademii Nauk w Paryżu, 74 rue Lauriston, Paryż 16.
Jan Suski, otrzymał tytuł mgr fizyki na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, a następnie w latach 1968-81 pracował w Instytucie Badań Jądrowych w Świerku pod Warszawą. W roku 1978 otrzymał tytuł doktora w dziedzinie nauk fizycznych. Jest z zawodu mikroelektronikiem i od wielu lat zajmuje się koncepcją mikrosystemów. We Francji, przez wiele lat pracował na stanowisku Głównego Inżyniera w przedsiębiorstwie „Schlumberger”. Na tym stanowisku zajmował się wdrażaniem Mikrosystemów (MEMS) do zastosowań w miernictwie i urządzeniach służących w przemyśle wydobycia ropy naftowej. Obecnie jest konsultantem we własnym przedsiębiorstwie „Memsfield”.

Wstęp wolny. Po konferencji zapraszamy na lampkę wina.


Five Minds of Polish Science - Polscy Naukowcy


Five Minds of Polish Science - Polscy Naukowcy - Józef Hofmann, Stefan Kudelski, Jacek Karpiński, Andrzej Czyżewski i Marcin Jakubowski Wyjątkowy film prezentujący światowe odkrycia, jakich dokonali polscy naukowcy. 5 krótkich historii pokazuje 5 unikatowych osiągnięć i 5 wielkich postaci (nie tyko historycznych).


Gaz Łupkowy


Gaz de schiste (gaz Łupkowy) - w dniu 6 grudnia 2013, w siedzibie Polskiej Akademii Nauk w Paryżu, Pan Patrice Geoffron, profesor Universytetu Paris-Dauphine, Dyrektor LED-CGEMP (Laboratoire d’Economie de Dauphine et Centre de Géopolitique de l’Energie et des Matières Premières) przedstawił nam konferencję dotyczącą gazu łupkowego, dzisiaj nazywanego „gazem niekonvencjonalnym”. Przypomniał On, że aktualnie jedynie Stany Zjednoczone wydobywają i handlują gazem (methanem) łupkowym już od 12 lat.
Doświadczenia dotyczące exploatacji gazu łupkowego bazowane sa wyłącznie na Ameryce Pȯłnocnej. Jedyny proces, ktȯry pozwoli wydoby ten gaz z warstw geologicznych nieprzepuszczalnych (szczelnych) w głebokich podziemiach ponad 3000 m polega na technice ich rozbicia hydraulicznego pod wysokim ciśnieniem. Ten proces jest narazie zabroniony do zastosowania we Francji.
Prȯby wydobycia tego gazu łupkowego w Polsce okazały się dzisiaj dość pozytywne i zachecające do przystąpienia do wydobycia jego w sposȯb już przemysłowy i począwszy od 2014 roku. Polska być może stanie się pierwszym krajem w Europie wydobywającym i handlującym gazem łupkowym. Miejmy nadzieję i przekonanie, że natura na tym nie ucierpi.

Opracował : Lucjan Sobkowiak

Odczyt Profesora C. Pierre Zaleskiego na temat perspektyw rozwoju energii jądrowej
W dniu 27 października 2013, w siedzibie Polskiej Akademii Nauk w Paryżu, odbył się odczyt Profesora C. Pierre Zaleskiego na temat perspektyw rozwoju energii jądrowej.
Profesor C. Pierre Zaleski jest fizykiem, specjalistą od spraw energii jądrowej, profesorem uniwersytetów we Francji i USA. Jest Administratorem Generalnym Ośrodka Badawczego Geopolityki Energii i Surowców na Uniwersytecie Paris IX Dauphine i wykładowcą tej uczelni. Jest również prezesem Polskiego Towarzystwa Historyczno-Literackiego we Francji zarządzającego Biblioteką Polską w Paryżu. Gości przywitali Prof. Zbigniew T. Kuźnicki, Dyrektor Stacji Naukowej PAN oraz Janusz Ptak, Wice-prezes SITPF.
Odczyt rozpoczął się interesującym porównaniem sytuacji z 2007 – wtedy z optymizmem patrzono w przyszłość rozwoju energii jądrowej na świecie. W okresie wzrostu cen paliw kopalnych, inicjatyw globalnych mających na celu obniżenie emisji CO2 oraz rozwoju technologii EPR (Europejski Reaktor Ciśnieniowy) pozwalających na obniżenie kosztów energii atomowej nawet sceptykom trudno było znaleźć kontr-argumenty. Ostatnie lata przyniosły, wraz z kryzysem ekonomicznym, spadek zapotrzebowania na energię, dostępność gazu łupkowego, który zmienił całkowicie amerykański rynek energetyczny oraz ropy naftowej z głębokich odwiertów offshore. Ostatecznie do zahamowania rozwoju energii jądrowej przyczyniła się katastrofa elektrowni jądrowej w Fukushima w wyniku tsunami oraz trudności z ukończeniem budowy pierwszych reaktorów EPR (3 Generacji). W Europie Niemcy rozpoczęły wdrażanie programu całkowitego wycofania się z energii atomowej do 2022 roku i wyłączania wszystkich 17 elektrowni atomowych. Kraje azjatyckie (Chiny, Korea Południowa), przede wszystkim ze względu na deficyt energetyczny, będą kontynuować inwestycje w rozwój elektrowni jądrowych.
Pytania publiczności dotyczyły budowy Europejskiego Reaktora Ciśnieniowego (EPR) we Flamanville oraz w Finlandii. Zdaniem Prof. Zaleskiego koszty budowy będą się obniżać i będą one postępować szybciej w przypadku kolejnych, powtarzalnych technologicznie, inwestycji jak miało to miejsce w przeszłości.
Spotkanie podsumował Lucjan Sobkowiak, Prezes SITPF.

Dla chętnych zgłębienia wiedzy w kwestiach energetycznych profesor odsyła do literatury:
- Revue de l'énergie (La) - N° 612, mars-avril 2013
- „The New Energy Crisis” Second edition, Jean-Marie Chevalier , Patrice Geoffron

Opracowała : Maria BonikowskaIV Polonijny Turniej Golfowy o Puchar SITPF
W dniach 18 i 19 października 2013 odbył się IV Polonijny Turniej Golfowy o Puchar SITPF. Został on rozegrany na dwóch prestiżowych polach skupionych wokół historycznego miasta VERSAILLES. Obydwa pola : RACING CLUB de FRANCE – La BOULIE, określany jako RAJ DLA GOLFISTÓW i mający wysokie referencje w « świecie green’ów » oraz EXLUSIV GOLF FEUCHEROLLES, słynący z bardzo interesujących trudności technicznych, spotkały się z wielkim uznaniem u stałych entuzjastów „SWING à PARIS” jak również u nowych uczestników.
Turniej został zorganizowany przez Kol. Kol. Katarzynę André-Marucha, Mariannę Rebouillat- Klimaszewską i Kol. Jacka Szymańskiego, konsultanta d/s technicznych.
Na zaproszenie do wzięcia udziału w IV TURNIEJU odpowiedziało 32 znakomitych polskich graczy z USA, Polski, Niemiec, Wielkiej Brytanii i oczywiście z Francji. Turniej był otwarty dla wszystkich. Gościliśmy więc również golfistów pochodzenia japońskiego i z Karaibów.
Głównym zwycięzcą w klasyfikacji ogólnej BRUTTO został Casey Sularski z USA, któremu Prezes Stowarzyszenia, Lucjan Sobkowiak, wręczył PUCHAR SITPF.
Tak więc PUCHAR SITPF poleciał do USA wraz z Caseyem; koledzy „konkurenci” z żalem orzekli wspólnie: „Casey jest nie do pokonania” i postanowili natychmiast przystąpić do ćwiczeń aby w przyszłym roku móc godnie stawić czoła MISTRZOWI !!!

Klasyfikacja NETTO była prowadzona w trzech grupach:
• I-sze miejsce wśród Pań zajęła Maja Sternal (Niemcy)
• I-sze miejsce w I-szej grupie Panów (index do 18,5) zajął Matthew Sularski (USA, brat Casey’a)
• I-sze miejsce w II-giej grupie Panów (index od 18,6) zajął Tomek Biedziński (Francja)

Na polu FEUCHEROLLES odbyły się dwa konkursy, które uświetniły nasz turniej:
• najdłuższy drive – Panie: wygrała Brygida Morańska (Polska)
• najdłuższy drive – Panovie: po raz drugi wygrał Edek Bafia (USA)
• konkurs „d’approche” (precyzji) wygrała Maja Sternal (Niemcy)

Nagrody zostały wręczone podczas DINER de GALA w restauracji Café Montparnasse w Paryżu, gdzie gościliśmy również licznych członków i sympatyków Stowarzyszenia. Nagrody dla Zwycięzców zostały ufundowane ze środków własnych SITPF. Turniejowi przyświecał chlubny cel: udział w pomocy finansowej dla Zespołu Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej, który czyni starania o zdobycie środków finansowych na pokrycie kosztów podróży do Chin na Światowy Konkurs Pieśni i Tańca Zespołów Studenckich. W tym celu została zorganizowana loteria fantowa. Dochód z loterii i Turnieju w wysokości 400 € (w tym 282 € z loterii) został przekazany utalentowanemu Zespołowi.

Opracowała : Katarzyna André-Marucha
„Gaz de schiste – Explorer n’est pas forer”

Le Président de l’AITPF et le Directeur du Centre Scientifique de l’Académie Polonaise des Sciences à Paris
ont l’honneur d’inviter
à conférence en langue française :
le vendredi 06 décembre 2013 à 19h30
Patrice Geoffron est professeur d'économie à l'Université  Paris-Dauphine depuis 2002. Vice-président international de l'université  de 2004 à 2007, il dirige depuis le Laboratoire d'Economie de Dauphine  (LEDa) qui regroupe l'ensemble des écomistes, ainsi que l'équipe  énergie-climat (CGEMP) en son sein. En tant que chercheur, après avoir longtemps travaillé sur des questions relatives à l'innovation, notamment au Japon, puis relatives aux technologies de l'information, il  se consacre désormais à la dynamique de transformation des systèmesénergétiques.

Consultez l'interview « Peut-on encore se passer des gaz de schiste ? » Les archives de France Culture

Photo © 2013 CEC
http://www.chaireeconomieduclimat.org


Académie Polonaise des Sciences – Centre Scientifique à Paris

Adresse : 74, rue Lauriston - 75116 Paris
Métro : (ligne 6), station - Boissière ; ou (ligne 2), station - Victor Hugo

Bus :

(ligne 30, 82) arrêt - Boissière ; ou (ligne 63), arrêt - Iéna
http://www.academie-polonaise.org/fr/
LES PERSPECTIVES DE DEVELOPPEMENT DE L’ENERGIE NUCLEAIRE


Le Président de l’AITPF et le Directeur du Centre Scientifique de l’Académie Polonaise des Sciences à Paris
ont l’honneur d’inviter
à conférence en langue française :
le mercredi 30 octobre 2013 à 19h30
Prof. C. Pierre ZALESKI
LES PERSPECTIVES DE DEVELOPPEMENT DE L’ENERGIE NUCLEAIRE
Centre Scientifique de l’Académie Polonaise des Sciences à Paris, 74 rue Lauriston à Paris
C.Pierre ZALESKI jest wybitnym specjalistą w dziedzinie energii atomowej. Pracował w Komisariacie Energii Atmowej (CEA), gdzie prowadził prace nad reaktorami na « szybkich neutronach » o dużej mocy (1000 MW). Wykładał na uniwersytetach i był konsultantem licznych firm amerykańskich. Penił także funkcję prezesa Société Européenne de l’Energie Nucléaire i Académie Internationale de l’Energie Nucléaire jak również Dyrektora CGEMP Paris-Dauphine. Prof. Pierre ZALESKI jest autorem licznych publikacji naukowych w dziedzinie energii atomowej.
Entrée libre. La conférence sera suivie d’un verre de l’amitié.

A quoi ressemblera le monde en 2030 ?


W piątek 27-go września 2013 r. o godz. 19:00 w Polskiej Bibliotece w Paryżu miała miejsce bardzo ciekawa konferencja w języku francuskim zatytułowana : „A quoi ressemblera le monde en 2030 ?”, zorganizowana wspólnie przez SITPF i Towarzystwo Historyczno-Literackie Polskie w Paryżu w sali konferencyjnej Biblioteki Polskiej w Paryżu.

Temat konferencji cieszył się szerokim zainteresowaniem, gdyż uczestniczyło w niej ponad 70 osȯb wśrȯd nich piętnastu członkȯw SITPF. Wzięli w niej rȯwnież udział przedstawiciel Mali i Indonezji. Brakowało na sali przedstawicieli z Polski. Uczestnikȯw konferencji przywitali : Prezes Towarzystwa Historyczno-Literackiego Polskiego w Paryżu, Dyrektor Biblioteki Polskiej i członek SITPF Prof. Piotr Zaleski oraz Lucjan Sobkowiak – Prezes Stowarzyszenia Inżynierȯw i Technikȯw Polskich we Francji.
Konferencja była zaprezentowana przez Stanislas Dembinski, dziennikarza ekonomicznego pracującego dla Reuter’a i redaktora naczelnego emisji telewizyjnej “Eco et Quoi” na kanale Paris Première oraz Jean-Joseph Boillot, Profesora Nauk Socialnych, doradcę klubu CEPII i wspȯłtwȯrcę Euro-India Economic & Business Group (EIEBG) oraz autor wielu artykułȯw poświęconych krajom rozwijających się i Indiom.
Temat konferencji bazowany był na książce pod tytułem “CHINDIAFRIQUE”, ktȯrej autorami są : Joseph Boillot i Stanislas Dembinski.
Konferencja składała się z dwȯch części. Pierwszą część poświęcił Stanislas Dembinski Polsce porȯwnując ją do „smoka chińskiego”. Na podstawie obserwacji i kontaktȯw z Polakami w czasie swoich podrȯży do Polski przedstawił uczestnikom konferencji obraz obecnej Polski - jej rozwȯj ekonomiczno-polityczny i socialny. Przedstawił dynamikę gospodarki polskiej po rewolucji zwanej “SOLIDARNOŚĆ”. Polska zrobiła olbrzymi krok naprzȯd, już w prawdziwej demokracji. Dlatego znając fantastycznie szybki rozwȯj ekonomii chińskiej porȯwnał polski rozwȯj w Europie do „smoka chińskiego”.
W drugiej części Pan Jean-Joseph Boillot w bardzo szeroki sposȯb przedstawił nam perypetie i rozwȯj ekonomiczno-socialny w Chinach i Indiach oraz ich wpływ na rozwȯj ekonomii światowej i europejskiej. Wykazał jak niebezpiecznie dla europejskiej ekonomii jest coraz wieksze opanowanie naszych rynkow przez wyroby chińskie.
Ekspansja Chin i wykup terenȯw w Afryce, bogatej w materiały pierwszej potrzeby potwierdza ich ekspansję światową, ale z drugiej strony może przyczynić się do szybkiego rozwoju tego kontynentu. Wskazał, że Europa, ktȯra historycznie jest bardzo związana z Afryką jest coraz bardziej wypierana z tego terenu przez Chiny i Indie.
Po przedstawieniu tych dwȯch części konferencji wywiazała się ożywiona dyskusja w czasie ktȯrej uczestnicy nie zawsze zgadzali sie z niektȯrymi tezami przestawionymi przez prelegentȯw. Z dyskusji wynikało, że temat ten wszystkich uczestnikȯw bardzo interesował, a przede wszystkim pozycja Polski w tej przedstawionej sytuacji bardzo wszystkich poruszyła. Oboje prelegenci doskonale znali rozwȯj i sytuację ekonomiczno-polityczno-socjalną Polski. Myślę, że w latach 2030 Afryka mimo dużych możliwości będzie jeszcze daleko w rozwoju gospodarczym w stosunku do Chin, Indii i Europy.
Dyskusje były w dalszym ciągu kontynuowane ale już w nastroju towarzyskim przy lampce wina i sokȯw owocowych do pȯznego wieczoru.

Lucjan Sobkowiak
Sobota 28-go września br. - TADEUSZ KOŚCIUSZKO – Dzień wspomnień

Pod patronatem Towarzystwa Historyczno-Literackiego Polskiego w Paryżu, Towarzystwo Opieki nad Polskimi Zabytkami i Grobami Historycznymi we Francji oraz Polska Parafia Katolicka w Dammarie-les-Lys, Pôle Missionnaire de Fontainebleau, Merostwo Montigny-sur-Loing i La Genevraye, zorganizowali jak co roku w dniu 28 września 2013, dzień wspomnień poświęcony naszemu bohaterowi narodowemu, Tadeuszowi Kościuszce przy pomniku, Jemu poświeconym, w Montigny-sur Loing, zbudowanym 177 lat temu na skraju lasu Fontainebleau.
Przy pomniku zebrała się grupa uczestnikȯw, przedstawicieli rȯznych organizacji polsko-francuskich, Ambasady Polskiej w Paryżu, SPK, AK, Federacji Polonii Francuskiej, parafii katolickiej z Dammarie-les-Lys i Stowarzyszenia Inżynierȯw i Technikȯw Polskich we Francji, ktȯre osobiście reprezentowałem.
Pod pomnikiem uczestniczące organizacje złożyły kwiaty. Były rȯwnież przemȯwienia ze strony organizatorȯw i przedstawiciela gminy Montigny-sur Loing. Odśpiewano kilka pieśni polsko-francuskich.
Dla przypomnienia powiem, że Tadeusz Kościuszko po powrocie z Ameryki do Polski, po bitwie pod Maciejowicami i po dwuletnim pobycie w niewoli rosyjskiej wyjechał z Polski w 1896 roku do Francji, a potem do Szwajcarii, gdzie zmarł w 1817 roku. W czasie pobytu w Ameryce wyrȯżnił się inżynieryjnymi konstrukcjami wojskowymi, ktȯre ułatwiły zwycięstwa Washingtona. Gmina Montigny-sur-Loing, za zasługi Tadeusza Kościuszki dla tej gminy i tego terenu, wybudowała w 1836 roku pomnik Jemu poświęcony.
Myślę, że zasługuje on na wizyty Polakȯw i Polonii we Francji. Stan jego wymaga jednak restauracji. Po uroczystości pod pomnikiem wszyscy uczestnicy udali się do kościola polskiego w Dammarie-les-Lys, znajdującego się około 12 km od pomnika. Mimo, że znam te okolice poraz pierwszy byłem pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki i w kościele polskim w Dammarie-les-Lys. Kościȯl jest nowo wybudowanym i pięknym prostym obiektym architektonicznym. Po mszy ksiądz proboszcz zaprosił nas do sali parafialnej na przedstawienie teatralne dzieci Polonii tej okolicy i na bufet “dinatoire”.
Ta uroczystość wspomnieniowa była rzeczywiście świetnie zorganizowana, dzięki między innymi naszej Koleżance Barbarze Kłosowicz, Prezesowi Towarzystwa Opieki nad Polskimi Zabytkami I Grobami Historycznymi we Francji.

Lucjan Sobkowiak

« CHINDIAFRIQUE : A QUOI RESSEMBLERA LE MONDE EN 2030 ? (L’Europe face aux nouveaux géants) »

La Société Historique et Littéraire Polonaise et l’Association des Ingénieurs et Techniciens Polonais en France vous prient de bien vouloir assister à la conférence de
Jean-Joseph BOILLOT et Stanislas DEMBINSKI

« CHINDIAFRIQUE : A QUOI RESSEMBLERA LE MONDE EN 2030 ? (L’Europe face aux nouveaux géants) »

La soirée aura lieu le vendredi 27 septembre 2013 à 19 heures à la
BIBLIOTHEQUE POLONAISE DE PARIS

(6, quai d’Orléans – 75004 Paris – Métro : Pont-Marie ou Saint-Paul)
A l’issue de la conférence, les deux auteurs dédicaceront leur ouvrage
Chindiafrique : la Chine, l’Inde et l’Afrique feront le monde de demain
(Ed. Odile Jacob)

Réservation obligatoire dans la limite des places disponibles,
Par téléphone (01 55 42 99 29) ou par mail (w.zahorski@bplp.fr)


SWING POD PARYŻEM


Witamy serdecznie Wszystkich Amatorów sportowego wydarzenia :
SWING POD PARYŻEM
Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Polskich we Francji
zaprasza gorąco do wzięcia udziału w
IV-tym POLONIJNYM TURNIEJU GOLFOWYM WE FRANCJI
O PUCHAR SITPF
który odbędzie się w terminie: 18 – 19 PAŹDZIERNIK 2013
W tym roku ponownie proponujemy prestiżowe pola skupione wokół historycznego miasta VERSAILLES.
Pierwszy dzień rozgrywek proponujemy na prywatnym polu golfowym:
RACING CLUB de FRANCE – La BOULIE: określany jako RAJ DLA GOLFISTÓW, mający wysokie referencje w
« świecie green’ów » Drugi dzień, w sobotę, na polu golfowym :
EXLUSIV GOLF FEUCHEROLLES : słynny z interesujących trudności technicznych.
Wybór pól jest, jak zawsze, podyktowany wymaganymi warunkami technicznymi. Nie zapominamy również o zapewnieniu Państwu niezwykłych i estetycznych przeżyć, jakie dadzą zmagania sportowe na tych polach.
Wkrótce przekażemy Państwu szczegółowe informacje o przebiegu Turnieju. Zalecamy już zaznaczyć tę datę w Waszym programie spotkań.
Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w tym Turnieju zarówno naszych stałych Gości i ich Przyjaciół jak i innych Amatorów tego pięknego sportu, których zachęcamy do poznania wspaniałych pól golfowych pod Paryżem.

TURNIEJ OTWARTY DLA WSZYSTKICH

Piszcie do nas już dzisiaj, czekamy na pierwsze wrażenia.
Z golfowym pozdrowieniem
ORGANIZATORZY
Katarzyna André Marucha tel.33 6 03 50 26 80
Marianna Rebouillat Klimaszewska tel . 33 6 84 95 47 36
Jacek Szymański tel. 33 6 15 22 92 26


KONTAKT : kasiaandre@aol.com
Zobacz stronę http://sitpf.europolonia.org
Zobcz info na http://golfpl.com/dzial/polecamy/1025
Bienvenue à tous les amateurs de l’évènement golfique
SWING A PARIS !


L’Association des Ingénieurs et Techniciens Polonais en France
vous convie chaleureusement à participer
à la 4ème édition du TOURNOI DE GOLF DE LA POLONIA EN FRANCE
« COUPE AITPF 2013 » qui aura lieu les 18 et 19 octobre 2013


Cette année notre choix s’est porté à nouveau sur deux golfs célèbres situés à proximité de VERSAILLES.
1. le 18 octobre - RACING CLUB de FRANCE – La BOULIE, un magnifique site ayant la réputation de « paradis des golfeurs »
2. le 19 octobre - EXLUSIV GOLF FEUCHEROLLES, avec son parcours apprécié pour ses défis techniques très intéressants.


Nous sommes persuadés que ces golfs choisis pour l’attractivité technique de leur parcours, et aussi pour la qualité de l’accueil et la beauté des sites vous apporteront une entière satisfaction.

Nous vous adresserons très bientôt toutes les précisions sur le déroulement du Tournoi et vous conseillons dès maintenant de noter ces dates dans vos agendas.

Nous espérons vous voir nombreux à participer à la compétition : nous comptons sur nos invité(e)s « habitué(e)s » de nos tournois et de leurs ami(e)s, en sachant que tous les amateurs de golf sont les bienvenus.

Le TOURNOI est OUVERT A TOUS !

C’est une occasion unique de découvrir les deux golfs parmi les plus prestigieux de la région parisienne, dans une ambiance sportive et conviviale !
Nous vous invitons à nous écrire dès maintenant pour déclarer votre souhait de participation. Golfiquement et chaleureusement.

Les Organisateurs du Tournoi :
Katarzyna André Marucha tel.33 6 03 50 26 80
Marianna Rebouillat Klimaszewska ; tel.33 6 84 95 47 36
Jacek Szymanski ; tel. 33 6 15 22 92 26


CONTACT : kasiaandre@aol.com
Nous vous encourageons à visiter la page de l’AITPF : http://sitpf.europolonia.org
Gustav Eiffel et sa « Bataille du Vent »

Une conférence de Monsieur Martin PETER
Association des Ingénieurs Polonais en France a reçu le 1er juin 2013 Monsieur Martin Peter, Conservateur du Laboratoire d’Aérodynamique de Gustav Eiffel, pour une passionnante conférence concernant le constructeur de la «Tour de 300m », aujourd’hui Tour Eiffel.

Il nous a brossé l’histoire d’importants travaux que Gustav Eiffel menaient en matière de météorologie et d’aérodynamique, peu connus du grand public.

La contribution de Gustav Eiffel au développement de l’aéronautique et même de l’automobile s’est avérée pourtant essentielle. C’est grâce à la soufflerie qu’il a fait construire aux Champs-de-Mars, et puis à Auteuil, que les effets du vent ont pu être testés sur des hélices et des ailes d’avions. Par ailleurs, en matière de voitures de courses, les formes les plus aérodynamiques ont pu être mises au point par les ingénieurs.

Ce qui est encore plus étonnant, c'est de savoir que les travaux d'Eiffel ont permis de mettre au point un système de transport d'obus sous les ailes des avions, et leur guidage à partir du cockpit (jusqu'alors transportés à l'intérieur, "sur les genoux" de militaires!). C'était une contribution concrète de Gustav Eiffel à l'effort de guerre de 1914-1918. Il est important de souligner que les travaux sur la météorologie d’Eiffel, ses deux souffleries et leurs équipements, ses idées innovantes, divers calculs techniques , … ont été mis gracieusement à la disposition d’industriels, ingénieurs ou militaires.

Et c’est grâce à la passion de M. Martin Peter pour les travaux de Gustav Eiffel que son Laboratoire d’Auteuil a pu être classé et préservé pour les futures générations. Nous vous invitons à prendre connaissance des supports de la conférence ci-joints, où vous trouverez des copies de nombreuses photos d’archives : équipements et tests dans les deux souffleries, feuilles de calculs, schémas originaux etc. , relatives aux travaux d’Eiffel. L’exposé de Monsieur Peter a suscité un grand intérêt de l’auditoire et de nombreuses questions posées par des participants ont clos la conférence. Les discussions ont continué autour d’un verre de l’amitié, en compagnie de Monsieur Peter, son épouse Madame Dominique Peter et sa fille Agnès Peter.
Światowy Zjazd Inżynierów Polskich
W dniach 26-28-go czerwca br. w Warszawie odbędzie się II-gi Światowy Zjazd Inżynierów Polskich, zorganizowany przez Federację Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT i Politechnikę Warszawską przy współpracy z Radą Polskich Inżynierów w Ameryce Północnej i Europejskiej Federacji Polonijnych Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych, której członkiem założycielskim jest także SITPF.
Program Zjazdu obejmuje współudział inżynierów polonijnych w realizacji :

• strategii rozwoju nauki i gospodarki w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem: infrastruktury, odnawialnych źródeł energii, ekologii, gospodarki wodnej, przemysłu wydobywczego i cyfryzacji

• wymiany studentów, doktorantów i staży

• wspólnych przedsięwzięć, konferencji, sympozjów i projektów
a w trakcie sesji panelowych zostaną omówione takie zagadnienia jak : „Innowacyjność – strategia, oczekiwania, możliwości”, „Możliwości wdrożeń w Polsce i za granicą”, „Infrastruktura i transport”, „Wdrożenia: potrzeby i możliwości”, „Technologie Informacyjne”, „Stowarzyszenia naukowo-techniczne platformą spotkania nauki i biznesu”, „Ścieżki kształcenia technicznego” oraz „Szanse i zagrożenia dla przemysłu energetycznego – ujęcie Polska-Świat ”.
Przewidziane jest także zwiedzanie firm oraz laboratoriów w uczelniach i Instytutów Badawczych.
Organizatorzy zapraszają serdecznie do wzięcia udziału w tym ważnym, dla polskiego świata inżynierskiego, wydarzeniu. Pełne informacje odnośnie programu, warunków finansowych i zapisów oraz udziału w sesjach panelowych znajdują się na stronie internetowej Zjazdu : www.szip.org.pl jak również na stronie internetowej SITPF :
Program II Swiatowego Zjazdu Inzynierow Polskich
Program Ramowy

Z ŻYCIA STOWARZYSZENIA
SITPF zorganizowało wizytę w Laboratorium Marii Curie w sobotnie popołudnie 26go stycznia, poprzedzone wspólnym obiadem w pobliskiej restauracji « Week-end Café ». Spotkanie, choć zorganizowane w krótkim czasie, można uznać za sukces: na wspólny obiad przybyło 11 osób, a w muzeum dołączyła do nas Marianna Rebouillat-Klimaszewska oraz 4 młodych znajomych „prosto z Polski” naszego nowego członka Janusza Rodziewicza.

W audytorium obejrzeliśmy najpierw 25 minutowy film dokumentalny „Le tribu de Curie” o życiu Marii Curie przedstawiający zdjęcia oraz fragmenty filmów z Polski, później z pracy z Pierre Curie w ich laboratorium „hangarze” i rodzinne zdjęcia z ich córkami, Eve i Irène.
Muzeum jest miejscem upamiętniającym rodzinę o pięciu Nagrodach Nobla (zdjęcie Noblistów w tle grupy SITPF) :

- Pierre Curie et Marie Sklodowska-Curie w 1903 z fizyki, za prace nad radioaktywnością, odkrycie radu i polonu (1898); była to nagroda wspólna z Henri Becquerel,

- Marii Curie w 1911 roku z chemii, za prace nad radioaktywnością, które kontynuuje sama po śmierci Pierre Curie, który ginie w wypadku w 1906r,

-córka Irène i Frédéric Joliot-Curie za odkrycie radioaktywności sztucznej, w 1935 r.

Po historycznych pomieszczeniach muzeum oprowadziła nas Natalie Pigeard-Micault, inżynier CNRS odpowiedzialna za archiwa Musée Curie. Jeszcze raz potwierdziła się teza, ze niezastąpiony jest bezpośredni kontakt ze specjalistami dla uzyskania wiadomości, które nie zawsze można uzyskać w oficjalnych publikacjach:

- w czasach młodości Marii Skłodowskiej ziemie polskie pod zaborem rosyjskim, w dziedzinie edukacji dziewcząt (do gimnazjum włącznie), były bardziej postępowe niż francuskie.

- w 1889 jedynie Francja i Szwajcaria zezwalały kobietom na podjęcie studiów uniwersyteckich. Z tego powodu siostra Marii, Bronisława, wyjechała do Francji a Maria utrzymywała ją udzielając korepetycji w Warszawie.

- Maria Skłodowska straciła w młodości wiarę i nigdy jej nie odzyskała. Miała postępowe poglądy, ale nigdy nie prowadziła działalności politycznej w przeciwieństwie do córki Irène oraz jej męża Frédéric Joliot.

- Frédéric Joliot-Curie wniósł duży wkład do budowy sowieckiego ośrodka badan jądrowych w Dubnej. Z kolei Irène wspierała budowę ośrodka badan jądrowych w Saclay.

Decyzja o powstaniu laboratorium została podjęta w 1909 roku przez l’Université de Paris i instytucję prywatną, l’Institut Pasteur, aby umożliwić wspólną pracę naukową w dziedzinie chemii i biologii nad zastosowaniem radioaktywności w medycynie. Już wtedy stosowano radioaktywność do leczenie niektórych rodzajów nowotworów, lecząc z sukcesem około 15 % chorych. Z czasem to laboratorium stało się jednym z najbardziej renomowanych centrów badan naukowych, obok tych w Kanadzie, Cambridge, Wiedniu czy Berlinie.

Maria Skłodowska-Curie rozpoczyna w 1914 r swa działalność w tym nowym miejscu zbudowanym specjalnie dla niej (oddalonym o klika ulic od hangaru gdzie pracowała wspólnie z mężem analizując duże ilości minerałów doprowadzili do odkrycia radu i polonu). Pozostanie dyrektorem ekip przez 20 lat, do śmierci w 1934 r. Kolejni dyrektorzy zasiadali przy tym samym biurze, które zachowało się do dzisiaj : André Debierne do 1946 r, następnie Irène Joliot-Curie do 1956 i Frédéric Joliot.

W tym okresie zaczęto dopiero uświadomić sobie negatywny wpływ radioaktywności na organizm ludzki, a praca w laboratorium wciąż odbywała się bez właściwych środków ochrony. Pod koniec życia Maria Curie była już świadoma negatywnych tych skutków, ale nie stosowała w stosunku do siebie zabezpieczeń w przeciwieństwie do młodszych współpracowników. Zarówno Maria jak jej córka Irène zmarły z powodu przedłużonej ekspozycji organizmu na radioaktywność.

Maria Curie, pierwsza kobieta tytułowany profesor na Sorbonie, pierwsza kobieta naukowiec o 2 Nagrodach Nobla, cieszyła się ogromnym uznaniem. Zaangażowała się podczas wojny 1914-1918. Z jej inicjatywy, około 20 zmotoryzowanych jednostek radiograficznych wykorzystujących promieniowanie X („les petites Curie”), niezbędnych do przeswietleń przed operacjami rannych żołnierzy.

Po pierwszej wojnie Maria Curie została zaproszona do Stanów Zjednoczonych i przyjmowana z największymi honorami przez środowiska naukowe i polityczne. Dzięki zbiórce pieniędzy wśród polonii amerykańskiej oraz amerykańskich milionerów otrzymała pieniądze na zakup grama radu do Instytutu Radowego.

Muzeum Curie otwarto dla publiczności w 1992 roku, w trzy lata później, w 1995 roku, prochy Marii i Pierre Curie zostały przeniesione de Pantheonu.
W pierwszym pomieszczeniu Muzeum można obejrzeć zdjęcia i przeczytać informacje dotyczące najważniejszych etapów życia i kariery naukowej Marie Curie. Drugie pomieszczenie jest biurem Marie Curie i jej następców, dyrektorów Laboratorium. Sam mebel i stary zabytkowy fotel są autentycznymi elementami wyposażenia z czasów Marie Curie.

Trzecie pomieszczenie to jest Laboratorium fizyki i chemii, z duża ilością fiolek i szklanych pojemników w witrynie. Dzisiaj nie można ustalić, które pochodzą z czasów Marii Curie, które z czasów jej następcy Debierne czy jej córki Irène Curie. Czarna sukienka w stylu tych które nosiła Marii Curie zdobi to pomieszczenie w sposób wzruszający...

Laboratorium Marie Curie przeszło dekontaminacje w 1981 roku. Wtedy odbył się ostatni generalny remont, wyeksponowano nowe dokumenty, przeprowadzono na reorganizację sal ... pozwalający dzisiaj na interesujące wizyty.

23 listopada odbyła się konferencja dr hab.inż. Jerzego Nizińskiego pt. « Czemu służy bioklimatologia » Prelegent omowił zakres zainteresowań bioklimatologii i jej praktyczne zastosowanie na podstawie własnych badań miedzy innymi nad patologią drzew kauczukowych i możliwoscia zalożenia plantacji eukaliptusow w Afryce.

Bioklimatologia jest to nauka, którą zdefinjować można jako studia relacji między organizmami żyjącymi i środowiskiem - środowisko będąc zespołem czynników fizycznych, chemicznych i biologicznych.

Podług typu organizmu, bioklimatologia może odnosić sie do ludzi, do zwierząt bądź też do roślin. Bioklimatologia człowieka jest częścią nauk medycznych, bioklimatologia zwierząt - nauk weterynaryjnych, a bioklimatologia roślinna, tutaj zaprezentowana, jest częścią nauk rolniczych.

Dr Niziński od roku 1976 pracuje nad cyklem stacjonarnym bilansu wodnego (na poletku experymentalnym), nad parowaniem wodnym czyli ewapotranspiracją rzeczywistą pokryć roślinnych a lasów w szczególności.

Koncepcje aktualne cyklu bilansu wodnego, na przykład w lasach, opierają się na zasadzie, że las (bądź plantacja leśna) i jego elementy konstytucyjne, gleba, roślina i atmosfera stanowią dynamiczną całość fizyczną w której wszystkie zjawiska przepływu wody, z jednego elementu na drugi, zależą jedno od drugiego jak powiązane z sobą ogniwa lańcucha.

Rys. 1
Rys. 2
W tym jednolitym systemie (Rysunek nr 1) nazwanym Gleba – Roślina – Atmosfera – Continuum, przepływ wody ma miejsce z poziomu energii potencjalnej wiekszej do miejsca gdzie ta energia jest niższa, jeśli oczywiście zaakceptujemy ze pojecie « potenciału wodnego » można zastosowac do gleby, do rośliny i do atmosfery.

W ten też sposób, przepływ wody np w lesie składa się z
  • Przepływu z gleby do korzeni;

  • Absorpcji przez korzenie;

  • Transportu w ksylemie z korzeni do gałęzi i aż do liści,

Ewaporacji z przestrzenii międzykomórkowych w lisciach, i dyfuzji pary wodnej poprzez szparki stomatyczne do przyściennej warstwy powietrza na poziomie liści, i w końcu poprzez warstwę turbulentną powietrza, para wodna dyfunduje do warstwy atmosfery zewnentrznej.

Rysunek nr 2 przedstawia schemat cyklu hydrologicznego: faza atmosferyczna – parowanie, przenoszenie pary wodnej w atmosferze i jej kondensacja ; faza lądowa – opad atmosferyczny, odpływ powierzchniowy, wsiąkanie, odpływ podziemny.

To właśnie na kontynentach, w pobliżu powierzni ziemii, gdzie mają miejsce podstawowe zjawiska determinujace klimat (bilans energetyczny, ewapotranspiracja).

Na kontynentach zachodzą zjawiska przepływu mas (pary wodnej, dwutlenku węgla) i energii (ciepło odczuwalne i ciepło utajone); te zjawiska sa tematem studiów bioklimatologii.

Ta niezwykle interesujaca konferencja obfitowała rownież w szereg ciekawostek z Afryki, Ameryki Poludniowej i dalekiego wschodu – miejsc podroży naukowych autora konferencji:

19-go października 2012r. w Sali konferęncyjnej Polskiej Akademii Nauk odbyła sie konferęncja mgr inż. Sławomira Klukowskiego zatytuowana « Energetyka Morska ».
Prelegent, autor inowacyjnego projektu wykorzystującego energię fal morskich do produkcji elektryczności przedstawił słuchaczom ogromny potecjał energii która można pozyskać z prądów i fal morskich oraz omówił istniejące dotychczas na świecie systemy zainstalowane na wodach morz i oceanów z których wiekszość znajduje się jeszcze w stadium prototypu.
Zainteresowanych tą tematyką zachęcam do obejrzenia wykonanego przez Pana Klukowskiego opracowania opisujacego opatentowany przez niego system WaveNRG jak i rownież szeroko omawiającego tematykę pozyskiwania energii z pływów i fal morskich : WaveNRG-Boja energetyczna


 
Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Polskich we Francji
Stowarzyszenia Techniczne w Polsce i na Świecie
Inne Stowarzyszenia Polskie i Polonijne